RAZGLEDI I /
RAZGLEDI I /
Kuriran program festivalske ekipe
Jamska svetloba
Mirjam Baker, Avstrija/Nemčija, 2023, digitalni format, 1.85, barvni, 9' 35'', nemi, bd
Pet tisoč štiristo trintrideset posameznih fotografskih podob potisne oko v stanje delirične prenasičenosti. Stožce, kot so tisti v stalaktitni jami, v dinamični vrtinec potegne nevihta svetlobnih sprememb in premikov kamere. Rezultat je skulpturen prostorski učinek, ki ni niti abstrakten niti konkreten.
Resonance spiral
Filipa César, Marinho de Pina, Portugalska/Gvineja Bissau/Nemčija, 2024, digitalni format, barvni, 92', ap
Mediateca Onshore v vasi Malafo v Gvineji Bissau je arhiv in središče za agropoetske prakse. Medtem ko z magnetnega traku predvajajo govor Amílcarja Cabrala o položaju žensk, se kinosvojci med mangrovami pogovarjajo o protislovjih upodabljanja skupnosti.
Mirjam Baker je ustvarjalka animiranih filmov in slikarka. Študirala je medijske tehnologije na Fachhochschule St. Pölten v Avstriji (2010) in animacijo na Royal College of Art v Londonu (2014). Njeno delo je bilo prikazano na filmskih festivalih in razstavah. Od leta 2014 živi in dela v Kölnu v Nemčiji.
Filipa César je umetnica, filmska ustvarjalka, pedagoginja in organizatorka skupnosti. Zanimajo jo fluidne meje med filmom in njegovo recepcijo, politika in poetika gibljivih podob in arhivske prakse. Od leta 2011 kolektivno raziskuje militantno filmsko prakso afriškega osvobodilnega gibanja v Gvineji Bissau in njeno moč prek delavnic, arhivov, filmov, predstav, publikacij, arhitekture in skupnostnih srečanj. S cine-kins in zavezniki je soustanovila Abotcha – Mediateca Onshore v Malafu (v Gvineji Bissau) in projekt kolektivnega arhiva luta ca caba inda ter soorganizirala protirasistični učni center O Que Fazer Junto in delavnico in zbornik Anti-colonial Records.
Marinho de Pina je raziskovalni asistent na Centru za študije družbenoekonomskih sprememb in ozemlja DIN MIA’CET – ISCTE, ki trenutno piše doktorat o svetih prostorih v Gvineji Bissau. Je nepoboljšljiv mojster besede in pripovedovalec zgodb v različnih formatih, ki je neomajno gotov, da so mu dvomi bolj všeč od neomajnih gotovosti. Je tudi transdisciplinarni umetnik, performer, pesnik, glasbenik in pisatelj, tudi ob vikendih in praznikih. Objavil je nekaj avtorskih del ter prevedel nekaj otroških knjig za založbo Falas Afrikanas in pesmi za osmo izdajo Jornal Coreia. Piše za portal Buala (https://shorturl.at/qLQU1). Od leta 2017 skupaj s Filipo Cesár, Sano na N’Hado in Suleimanejem Biaiem sodeluje pri programu za kulturno ustvarjanje sanj in utopij z lokalno skupnostjo v Gvineji Bissau Abotcha – Mediateca Onshore (mediateca-onshore.org), in sicer pri upravljanju, produkciji, kuriranju, posredovanju in animiranju kulturnih dejavnosti.
Anže Peršin je filmski producent z dolgoletnimi filmskimi izkušnjami. Delal je v komercialni filmski produkciji po Južni Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki, bil je lastnik komercialne producentske hiše v Lizboni. Od leta 2015 razvija Stenar Projects, produkcijsko platformo za umetniški film (artists’ moving image) s sedežem na Portugalskem. Je član Associação de Produtores de Cinema e Audiovisual in štipendist programa dokumentarnega filma Sundance Institute 2019. Je producent film Resonance Spiral.